Main menu

nijerya lagos

Nijerya ticari vizesi almak isteyen kişiler Nijerya sınırları içerisinde ticari amaçlı yapılacak konferans, fuar, kamu veya özel sektör iş toplantılarına katılımlarını kanıtlayan belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Nijerya ticari vize başvurusu Nijerya’daki yetkili kişi veya firmadan ticari bir davetiye temin etmeniz halinde kabul edilecektir. 

Nijerya Vize İşlemleri İçin Bizi Arayın! 0312 830 50 07

Nijerya ticari vize başvuruları Nijerya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş seyahat acenteleri tarafından yapılabilmektedir. Nijerya ticari vize başvurusu için Nijerya Konsolosluğu vize bölümü tarafından istenilen belgelerin doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmış olması şarttır. Belgelerin fotokopisi başvuru için yeterli iken, Nijerya Konsolosluğu’nun orijinal olmasını istediği evraklar da vardır.

Evrakların gidiş amacına uygun olarak hazırlanıp, Nijerya Büyükelçiliği'ne sunulması gerekmektedir. Nijerya Konsolosluğu’na başvuru yapılabilmesi için öncelikle evraklar tam olarak hazırlanması gerekmektedir.

 

• Nijerya vize başvuru formu

Nijerya vizesi başvurusu yapabilmek için Nijerya vizesi başvuru formunun eksiksiz, doğru olarak doldurulması ve Nijerya vizesi başvurusu sırasında Nijerya Konsolosluğu'na sunulan evrakları destekleyecek bilgi içermesi gerekmektedir. Ayrıca Nijerya vize başvuru formunun ıslak imzalı olması şarttır.

• Pasaport

Nijerya ticari vize başvurusu yapılırken pasaport aslı sunulması gerekir. Sunulan pasaport aslı’nın 10 yıl içinde alınmış olması, en az karşılıklı 2 boş sayfasının bulunması, yıpranmamış, yırtılmamış ve dönüş tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerliliği olması kuralı vardır. Nijerya ticari vize başvurusu esnasında pasaportun resimli sayfasının fotokopisi istenmektedir.

• Davetiye

Nijerya ticari vize başvurusu, Nijerya’da faaliyet gösteren firmadan gelen davetiye ile yapılabilir. Davetiye Nijerya topraklarında faal olan bir firmanın, resmi antetli kağıdına yazılmış olmalıdır. Nijerya davetiyesinde davet sebebi, davet edilen kişinin bilgileri, davet edilen tarih ve davet eden kişinin adı, soyadı ve imzası olmalıdır. Ayrıca Nijerya Büyükelçiliği yetkili birimleri Nijerya’ya davet eden kişinin pasaport veya oturum kartı fotokopisini de istemektedir.

• Davetiye gönderen firmanın faaliyet belgesi

Nijerya ticari vize başvurusu yapılırken, Nijerya'dan davetiyeyi gönderen firmanın faaliyet belgesi başvuru esnasında Nijerya Büyükelçiliği'ne sunumalıdır.

• Davetiye gönderen firmanın son 3 yıllık vergi ödendi sertifikası

Nijerya vizesi başvurusu yapılırken, Nijerya'dan davetiyeyi gönderen firmanın son 3 yıllık vergi ödendi sertifikası başvuru sırasında Nijerya Elçiliği'ne sunulmalıdır. Bu belgenin güncel tarihli olması gerekmektedir. 2018 yılından önce alınmış olan vergi beyannamesi Nijerya Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemektedir.

• Biyometrik fotoğraf

Nijerya ticari vize başvurusu için 2 adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir. Sunulan biyometrik fotoğrafın 3,5 x 4,5 mm boyutunda, arka fon beyaz olarak çektirilmesi şarttır. Ayrıca Nijerya vizesi için sunulan biyometrik fotoğrafın son 6 ay içerisinde çektirilmiş olması gerekmektedir.

• Uçak bileti rezervasyonu

Nijerya ticari vize alabilmek için gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu sunulan evraklar içerisinde yer almalıdır. Uçak bileti rezervasyonu, başvuru formunda belirtilen tarihe ve gidilecek şehire uygun olarak düzenlenmelidir.

• Banka hesap dökümü

Nijerya ticari vize başvurusu esnasında finansal durumu gösterir banka hesap dökümü sunulmalıdır. Banka hesap dökümü şahsi, güncel, son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir ve bakiyeli olmalıdır.

• Nijerya Büyükelçiliği'ne hitaben yazılmış dilekçe

Nijerya ticari vize almak isteyen şirket sahipleri veya çalışanlarının, şirket antetli kağıdına Nijerya Büyükelçiliği'ne hitaben ingilizce olarak yazılmış dilekçe sunmaları gerekmektedir. Dilekçenin içeriğinde tarih, seyahat amacı, seyahat tarihleri ve Nijerya seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Nijerya vizesi için yazılan dilekçe ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

• Faaliyet belgesi ve Oda sicil kayıt sureti

Faaliyet belgesi ve oda sicil sicil kayıt sureti güncel olmalıdır. Nijerya Büyükelçiliği başvuru tarihinden geriye doğru 6 ay içerisinde alınmış evrakları kabul eder.

• Vergi levhası

Vergi levhası şirketlerin yıllık bazda karlılığını gösteren resmi belgedir. Nijerya vizesi başvurusu sırasında ilgili şirketin güncel vergi levhası, Nijerya vizesi başvuru evrakları arasında olmazsa olmaz evraklar arasındadır.

• Ticaret sicil gazetesi

Ticaret sicil gazetesi’nde, Nijerya vizesi müracaatı yapacak olan şirket sahibinin adı ve soyadı mutlaka olmalıdır.

• İmza sirküleri

İmza sirküsü şirketin yetkili temsilcilerine verilen bir belgedir. Şirketlerin en önemli evraklarından biri olup, Nijerya vizesi başvurusu sırasında Nijerya Büyükelçiliği'nin bilgisine sunulması zorunludur.

• İşe giriş bildirgesi

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, çalışan tüm vatandaşlarının işe başladığı günden itibaren sigortası başlatılmalı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmelidir. Şirket çalışanlarının işe giriş bildirgelerini, Nijerya Büyükelçiliği'ne sunmaları mecburidir.

• Maaş bordrosu

Maaş bordrosu, Nijerya ticari vize başvurusu yapacak kişilerin gelirlerini kanıtlayıcı nitelik taşır. Şirket çalışanlarının son 3 aylık maaş bordrolarını ibraz etmelidirler. Nijerya Büyükelçiliği'ne verilen maaş bordroları ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

• Emeklilik belgesi

Nijerya ticari vizesi almak isteyen emekliler için Sgk'dan emekli maaşı aldığına dair belge , son 3 aylık emekli maaşının göründüğü banka hesap özeti ve emekli cüzdanını Nijerya Büyükelçiliği'ne başvuru esnasında sunmaları gerekir.

• Çalışma ve oturma izni

Nijerya ticari vizesi almak isteyen Türkiye'de çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar için başvuru esnasında oturum veya çalışma kartlarının fotokopisini Nijerya Büyükelçiliği'ne sunmaları gerekmektedir.

FacebookTwitter