Main menu

nijerya lagos

Nijerya'da Boko Haram Saldırısı

                                                                                                                                                                                       31 Ekim 2016

                        Boko Haram 

Nijerya  Ordu Sözcüsü Sani Osman, terör saldırısında 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Osman, yaptığı açıklamada, ticari araçlara eşlik eden askeri birliklerin Borno eyaletinin güneydoğusunda yer alan Ugundiri köyünde saldırıya uğradığını, saldırıda 5'i asker 9 kişi hayatını kaybettiğini, 20 kişi yaralandığını bildirdi.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren, liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlayan Boko Haram, 17 bin kişinin ölmesine neden oldu. Çok sayıda askerin kaçırılmasından da sorumlu tutulan ve geçen yıldan itibaren eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad  ve Nijer'e de kaydıran örgüt, son günlerde saldırılarının sayısını artırdı.

Nijerya'da Su Kuyusu ve Su Şebekesi Projeleri

                                                                                                                                                                                      22 Ekim 2016

Nijerya'nın başkenti Abuja'da Adamder Derneği ve Abuja-Istanbul Dostluk Derneği tarafından yürütülen çalışmalar sonucu iki su kuyusu açıldı, iki caminin de su şebekesi yapıldı.

Nijerya'da insani yardım faaliyetlerinde bulunan dernekler, başkent yakınlarındaki Kuje kasabasında bölge sakinlerinin su ihtiyacını gidermek amacıyla iki su kuyusu açtı, iki camiyi de su şebekesine bağladı.

Abuja-Istanbul Dostluk Derneği Temsilcisi Fatih Emin Danışan, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Bölgedeki insanlar susuzluk sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Geçen hafta inşaatına başladığımız iki su kuyusunu tamamladık." dedi.

Danışan, Türkiye'den gelen yardımlarla iki camide de su şebekesi inşa ettiklerini belirterek "Buradaki insanlar, suyu bidonlarla ücret karşılığı alıyorlardı. İki camiye inşa ettiğimiz su şebekeleri sayesinde artık insanlar su ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayabilecek. Ancak ülkenin birçok bölgesinde hala susuzluk sorunu yaşanıyor." dedi.

Su kuyularının yaklaşık 3 bin dolara mal olduğunu kaydeden Danışan, inşaat çalışmalarının yaklaşık bir haftada tamamlandığını, kuyuların bakım işlerini de takip ettiklerini sözlerine ekledi.

Adamder ve Abuja-Istanbul Dostluk Derneği, bölgede şimdiye kadar 65 su kuyusu açtı.

                                                                                                                                                                

Nijerya'da ham petrol rezervi bulundu

                                                                                                                                                                                       28 Ekim 2016

Nijerya'nın güneyinde Bayelsa eyaletinde 500 milyon ila 1 milyar varil arasında olduğu tahmin edilen ham petrol rezervi bulunduğu belirtildi.

ExxonMobil Başkanı Stephen Greenlee, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Alınan sonuç dolayısıyla mutluyuz ve cesaretimiz daha da arttı. Ortaklarımız ve Nijerya devleti ile çalışmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Lagos merkezli araştırma şirketi SBM Intelligence tarafından yapılan araştırmaya göre, militanların saldırıları nedeniyle ExxonMobil, Dutch-British Shell ve Chevron petrol şirketleri 2016 yılında 7,1 milyar dolar kaybetti.

Silahlı grupların Nijer deltasındaki saldırıları sonucu ülkede bu yıl için öngörülen günlük petrol üretimi beklentilerin altında gerçekleşti. 2016 bütçesinde tahmin edilen günlük petrol miktarı 2,2 milyon varil iken, bu rakam ancak 1 milyon varil olabildi.

                                                                                                                                                                         

FacebookTwitter